05.02.2018

Choć do wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, już tęsknimy za pierwszymi jej oznakami. Przebiśniegi, krokusy, narcyzy czy tulipany to znaki budzącej się do życia przyrody. Jeżeli jednak chcielibyśmy cieszyć się pięknymi barwami kwiatów cebulowych wiosną musimy o ich sadzeniu pomyśleć już jesienią.
Przebiśniegi
Cebule przebiśniegów sadzimy we wrześniu, a kwiaty kwitną już od lutego do kwietnia.  Najlepszym miejscem dla tych roślin jest stanowisko półcieniste o glebie żyznej i wilgotnej. Po kwitnieniu cebule wykopujemy w czerwcu. Kwiat przebiśniegu jest biały i pachnący, najczęściej sadzone są one w grupie pod koronami drzew i krzewów.
Krokusy
Cebule krokusów sadzimy w miesiącach wrzesień- październik. Wymagają gleby próchniczej, przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym. Najlepszym stanowiskiem dla tych roślin jest miejsce słoneczne lub lekko zacienione. W zależności od odmiany krokusy mogą mieć barwę fioletową, żółtą, białą, niebieską lub dwubarwną. Najładniej wyglądają jednak sadzone w grupach.
Narcyzy
Cebule narcyzów sadzimy w miesiącach sierpień- wrzesień. Gleba próchniczna i wilgotna jest najlepsza do uprawy narcyzów.  Kwiat narcyza składa się z rurki zwanej przykoronkiem- może mieć ona barwę białą, żółtą, pomarańczową, różową, czerwoną- oraz sześciu płatków okwiatu w różnych odcieniach barwy żółtej. Narcyzy pięknie prezentują się zarówno sadzone w rabatach jak i w donicach. Warto pamiętać, że po kwitnieniu narcyzów należy wykopać cebule na przełomie czerwca i lipca i przechować w skrzynkach z piaskiem oraz torfem do końca lata tak, by mogły przejść stan spoczynku.
Tulipany
Cebule tulipanów sadzimy w terminie wrzesień-październik. Wybór dostępnych tulipanów w sprzedaży jest ogromny pod względem barw i kształtów kwiatów, ale również wysokości roślin. Tulipany kwitną od marca do maja, więc odpowiednio dobierając termin kwitnienia możemy cieszyć się barwami tych roślin nawet 4 miesiące. Tak jak w przypadku narcyzów cebule tulipanów wykopujemy po kwitnieniu, gdy liście będą żółte. Różnorodność barw kwiatów tulipanów jest ogromna: od białych, żółtych, różowych, czerwonych po czarne.
Początek wiosny to bardzo ważny czas dla wszystkich działkowców. To właśnie wtedy porządkujemy ogródki działkowe przygotowując je na wysianie nowych roślin jak również sprawdzamy kondycje roślin zimujących oraz obserwujemy budzącą się do życia przyrodę. Jeśli nie zapomnieliśmy o posadzeniu roślin cebulowych jesienią, wówczas wiosną na pewno swoją barwą umilą nam nawet najcięższe prace w ogrodzie.
 
Instruktor ds. Oświaty Ogrodniczej
mgr inż. Anna Melska