01.09.2022


Prace ogrodowe we wrześniu to przede wszystkim zbiór owoców oraz warzyw. Właśnie teraz zbieramy śliwki, jabłka, gruszki, winogrona, orzechy, ale również pomidory, paprykę, cukinię, dynię oraz warzywa korzeniowe. Z zebranych zbiorów robimy przetwory, mrozimy lub też spożywamy w formie świeżej.
 
 
  Wrzesień do dobry czas na zaplanowanie prac z myślą o nadchodzącej jesieni. Przeprowadzamy mały przegląd ogrodu i naszych roślin. Przycinamy martwe części roślin lub usuwamy rośliny, które z różnych przyczyn nie przetrwały w naszym ogrodzie.  Pamiętajmy, że resztki roślinne z naszej działki zgodnie z §42 Regulaminu ROD- kompostujemy.
 
 
To również bardzo dobry czas na sadzenie roślin z doniczek do gruntu oraz roślin cebulowych do gruntu, tj.: tulipany, hiacynty, krokusy. Wykopujemy kłącza bulw niezimujących w gruncie, tj. dalii, mieczyków. Uzupełniamy korę w miejscach, które tego wymagają oraz grabimy pierwsze opadłe liście i kosimy trawnik jeżeli tego wymaga. Pamiętajmy o palikowaniu tych roślin, które podczas silnego jesiennego wiatru mogłyby się połamać.
We wrześniu warto również zadbać o porządek we wszelkich akcesoriach ogrodowych. Robimy przegląd narzędzi ogrodniczych, czyścimy i składamy w jedno miejsce wszystkie doniczki, porządkujemy półki z nawozami i środkami ochrony roślin- przeterminowane oddajemy do odpowiednich punktów.
Oprócz wymaganych prac ogrodowych pamiętajmy, żeby na działce również odpoczywać i czerpać radość z jej uprawy. Obserwacja zmieniającej się przyrody  bez wątpienia wpływa na nasze lepsze samopoczucie.
 
mgr inż. Anna Melska
Instruktor ds. Oświaty ogrodniczej
 OZ PZD Wrocław
 
 
           
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Warto odwiedzić


 

Logowanie